معرفی بازی (بازار 1295)

بازار ۱۲۹۵ یک بازی ۳ تا ۵ نفره تماما ایرانیه که توسط امین نصری طراحی شده و بازی کردن هر دستِ اون حدودا بین ۴۵ الی ۶۰ دقیقه زمان میبره⏰.

بازی بازار ۱۲۹۵ از بین تمام دسته بندی‌هایی که تا امروز راجع بهشون با همدیگه صحبت کردیم، در دسته بازی‌های اقتصادی (بازی‌هایی که داخلشون از مفاهیم مالی استفاده شده و نیازمند هوش اقتصادی هستن) قرار میگیره و مثل بازی شِف، یک بردگیم خانوادگی (family game) به حساب میاد. بازار ۱۲۹۵ از لحاظ حال و هوای داستانی توی بازارِ طهران قدیم و بین حجره دارهای اون اتفاق میوفته. شما توی بازی در نقش ۵ تا حجره دار کاربلد طهران قدیم (مشتی ننه، شیر‌علی قصاب، اسی تار و پود و شهرام شلتوک و…) قراره به مدت ۵ روز با همدیگه رقابت کنید و در انتها کسی که پول بیشتری درآورده باشه به عنوان بزرگِ بازار برنده بازی میشه.

توی جریان بازی هر راند یک روز از ۵ روزِ بازارِ حجره دارها محسوب میشه و شما به عنوان یه حجره دار فرصت این رو پیدا میکنید که اولِ هر روز (وقتی مردم و مشتری‌ها هنوز خوابن) کاشی‌های اجناس مورد نیازتون (گوشت، پسته، برنج، نان و فرش) رو تهیه کنید و در طول روز به فروش اون ها بپردازین.

بعد از اینکه همه ۲ بار پیاپی اجناسشون رو انتخاب کردن، قسمت فروش اجناس آغاز میشه و حجره دارها میتونن اجناسشون رو به بازار بفروشن، ولی قبل از این فروش ۲ دقیقه زمان دارن که با همدیگه معامله کنند و اون کالاهایی رو که میخواستن اولِ روز تهیه کممد اما نتونستند رو با هم معامله کنند.

بعد از اینکه فاز معامله بازی تموم شد، فاز "فروش" شروع میشه و حالا هر کالا به نوبت به فروش میرسه. به این صورت که همه حجره دارهایی که کالای مشترک دارن یه قیمت برای کالاشون انتخاب میکنن و همزمان با هم رو میکنن، اولویت فروش با حجره داریه که قیمت کمتری برای اون کالا گذاشته ⬇️ و اگر ۲ نفر قیمت یکسانی بذارن اولویت با بازیکنی هست که از اون کالا توی حجره‌ش بیشتر داره!! بعد از به پایان رسیدن فاز "فروشِ" هر پنچ کالا، این راند بازی تموم میشه و وارد راند بعدی بازی میشیم…در پایان ۵ راند بازی (۵ روز)، حجره داری که پول بیشتری نسبت به بقیه درآورده باشه برنده بازی میشه.

در آخر این رو هم باید گفت که بازی بازار ۱۲۹۵، حال و هوایی رو براتون تداعی میکنه که تا به حال توی هیچ بردگیم اقتصادی‌ دیگه‌ای تجربه نکردید.

تعداد نفرات: ۳ الی ۵ نفر

bazar1295

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا